Ez a cserszegi fűszeres igazán friss és gyümölcsös kedves bor, illata citrusos jegyeket hordoz, ízében a roppanó szőlőszem üdesége köszön vissza a szánkban. Könnyed, száraz fehérbor. 11-12 °C-on fogyasztása salátákhoz, tésztákhoz, halas ételekhez javasolt.
V. Országos Irsai Olivér Bor-és párlatverseny: arany
XXVI. Felső-Bácskai Borverseny: arany
XIX. Nemzetközi Vince-napi Borverseny: arany
Bakonyi Károly a maga által nemesített Irsai Olivér és a piros tramini szőlők keresztezésével hozta létre ezt a finom bort adó hungarikum fajtát.
Fürtje közepes méretű, kúpos alakú, vállas, nem túlságosan tömött, bogyói aprónak nevezhetőek, gömbölyűek, az érés elején „húspiros” színűek, az érés végére borostyán színűre fakulnak. Lédús, vékony, szívós héjazatú szőlőfajta, tavasszal korán fakad, virágzik és korán is érik, szüretelésére általában szeptember közepe után kerül sor.
Megfelelően beérő termésének cukortartalma jellemzően meghaladja a 18 mustfokot, savtartalma átlagosan 8-10 g/l, aminek köszönhetően nem lágyul le. A belőle készült fehérbor muskotályos illatú, fűszeres zamatú, savtartalma harmonikus, és gazdag extrakt tartalmú.
Szőlészetünk Hajós-Bajai borvidéken legnagyobb mennyiségben termelt fajtája.
Magyarországon legnagyobb kiterjedésben jellemzően a csongrádi, hajós-bajai, kunsági, etyek-budai, balaton-felvidéki és a zalai borvidéken termelik.
Koch